Energiecrisis: de overheid onderneemt actie.
Aangemaakt op 1/03/2022
Gewijzigd op 10/02/2026
Nina
5 leestijd: min.
Dat we in België sinds enkele maanden een explosie van de energieprijzen meemaken, is geen nieuws. Naar aanleiding van de ongekende prijsstijgingen heeft de federale regering dan ook een aantal maatregelen genomen om de Belgische huishoudens te helpen. We zetten ze even op een rijtje.
Het is duidelijk dat het energiebudget van de Belgische huishoudens sinds enkele maanden blijft stijgen. In een poging om de consumenten wat ademruimte te geven, heeft de federale regering een aantal steunmaatregelen voorgesteld.
De belangrijkste maatregel is de verlaging van de btw op elektriciteit. Wat dat precies inhoudt lees je hieronder.
Verlaging van de btw op elektriciteit en gas.
In februari 2022 heeft de regering besloten om het btw-percentage dat op elektriciteit wordt geheven tijdelijk te verlagen. Het percentage, dat eerst 21% bedroeg, werd verlaagd naar 6%. In maart 2022 werd besloten om de btw-verlaging van 21 naar 6% ook toe te passen op gas. Deze maatregel, die aanvankelijk gedurende een periode van 4 maanden zou gelden, blijft nu minstens van toepassing tot 31 maart 2023. In februari 2023 werd besloten om het btw-tarief voor alle residentiële energiecontracten definitief te verlagen naar 6%.Hoe gaat het btw-tarief van 6% precies in z’n werk?
- Voor de residentiële klanten – Bij de jaarlijkse afrekening zal Mega er rekening mee houden dat het btw-percentage vanaf maart 2022 (elektriciteit) en vanaf april 2022 (gas) slechts 6% mag bedragen en niet 21% zoals het geval is voor de rest van de gefactureerde periode.
- Voor de professionele klanten – Bij jouw jaarlijkse afrekening voor gas zal Mega er rekening mee houden dat het btw-tarief vanaf augustus 2022 slechts 6% mag bedragen, en dit tot 1 juli 2023.
- Ook voor plaatsen met een collectieve verwarmingsinstallatie (enkel gas) geldt het verlaagde btw-tarief van 6% sinds augustus 2022.
De overige maatregelen van de overheid.
Naast de btw-verlaging heeft de federale overheid ook goedkeuring gegeven voor een aantal andere maatregelen. Die maatregelen moet de Belgen helpen om deze crisis het hoofd te bieden:- Premie van € 80 voor de rechthebbenden van het Sociaal Tarief:
- Uitbreiding en verlenging van het Sociaal Tarief:
- Oprichting van een Gas- en Elektriciteitsfonds:
- De vervanging van de federale bijdrage door een accijns:
- Toekenning van een “verwarmingspremie” ter waarde van € 100:
- Toekenning van een “stookoliepremie” ter waarde van € 300:
- Toekenning van een premie voor pellets ter waarde van € 250:
- Introductie van het federaal basispakket voor energie voor de maanden november en december 2022.
- Verlenging van het federaal basispakket energie voor de maanden januari tot en met maart 2023.Lees alles over de toekenningsprocedure in ons blogartikel.
Auteur van het artikel
Nina
Word een expert op het gebied van energiebesparing en nog veel meer!
- Ontvang deskundig advies en tips om dagelijks geld te besparen
- Profiteer van exclusieve aanbiedingen, rechtstreeks in je mailbox
Zet een stap naar een groenere toekomst en lagere rekeningen!